Är du villaägare sitter din mätare oftast utvändigt på fasaden. Bor du i lägenhet sitter den i trappuppgången eller i källaren. Det innebär att ingen behöver vara hemma när entreprenören/vi kommer och byter din mätare. Entreprenören meddelar dock vilken vecka det blir eftersom bytet orsakar ett kortare avbrott.
Har du din mätare inomhus behöver entreprenören komma in till dig. En vuxen person över 18 år, som vet var mätaren sitter, bör finnas i bostaden när entreprenören/vi kommer.
För att jobbet ska gå så smidigt som möjligt, ber vi dig plocka bort saker som blockerar mätaren. Tänk på att man måste kunna stå framför mätaren vid bytet. Har du till exempel växter eller buskar framför mätarskåpet, se till att skydda dem så vi inte skadar något.
När entreprenören byter din elmätare blir det ett kort elavbrott. Se därför till att all känslig elektrisk utrustning är avstängd under den tiden.
Om du vill göra ditt hus, lägenhet eller fritidshus spänningslöst under en längre tid är det viktigt att du stänger av elmätaren på brytarknappen (kolla beskrivningen av elmätaren, brytarknapp). Då kan vi fortfarande ha kontakt med din elmätare och samla in din mätarställning så att din faktura blir rätt.
Är mätaren utan strömförsörjning kan vi inte samla in värden. Då kan anläggningen bli debiterad på en uppskattad mätarställning tills mätaren får strömförsörjning igen.
När det är dags för ditt mätarbyte kontaktas du per post 1-2 veckor innan mätarbytet med närmare information.
Om mätaren sitter tillgänglig på utsidan behöver du inte vara hemma. Om montören på något sätt behöver din hjälp för att komma åt mätaren kontaktar entreprenören dig med föreslagen tid.
Ett normalt mätarbyte tar ca 10-15 minuter och strömmen kommer vara bruten vid elmätarbytet.
Entreprenören kommer endast ha möjlighet att göra mätarbyten, och har tyvärr inte möjlighet att utföra några mätplatsflyttar eller mätarskåpsbyten. Om du behöver flytta en mätarplats måste du själv kontakta en behörig elinstallatör.
Efter elmätarbytet kan det bli ett glapp i redovisningen över din förbrukning. Du ser det i statistiken på Mina Sidor eller på fakturan.
Du kommer att få mer detaljerad information om när entreprenören/vi kommer ca 1-2 veckor innan bytet av mätaren.
Sitter det hänglås på mätarskåpet rekommenderar vi dig att ta bort det, annars kommer det att klippas upp och inte ersättas med ett nytt lås.
Frågor angående tidsbokning och bytet av elmätaren hänvisas till den entreprenör vi har anlitat.