Under vecka 21 och 22 kommer vi med hjälp av helikopter och laserscanning att besiktiga elledningar i området kring Ljungaverk, Torpshammar och Leringsforsen.
Ledningsbesiktning med laserscanning ger en snabbare överblick av röjningsbehov och kvistning, samt att ledningen blir mer gediget dokumenterad. Under goda väderförhållanden kan en helikopter scanna närmare 300km ledning på en dag.
Laserscanning innebär att ljusstrålar skickas från helikoptern ner mot trädkronor, ledning och mark. Ljusstrålarna reflekterar tillbaka, bearbetas och presenterar tredimensionella modeller av ledningsgatan. Utifrån modellen går det sedan att bedöma röjnings- och kvistningsbehov, mäta trädhöjd, volym, trädslag, avstånd till ledningen och trädens läge via GPS-positionering. Vi får även GPS-positioner för stolpar och annan anläggningsutrustning.
I samband med scanningen fotograferas stolpar, stag, reglar, isolatorer och linor för att senare granskas av en besiktningsman. Allt för att säkerställa driften och trygga elleveranser.
2019 testade vi laserscanning för första gången, norr om det område vi scannar i år. Effektiviteten och det goda utfallet gör att vi fortsätter även i år. Besiktningen utförs i samarbete med leverantören Visimind AB.
Normalt genomför vi ledningsbesiktning en gång per år, det sker oftast med skoter eller helikopter. Vi kommer under sommaren även testa besiktning med hjälp av drönare.
Gårdar med inhägnade djur vilka kan uppleva problem med att djuren blir stressade eller skrämda är välkomna att kontakta Härjeåns Nät AB på tel. 0680-242 68 för att meddela sin position. På så sätt kan vi hålla en dialog när vi närmar oss gården i fråga.